Iva Fialová ak. mal. vystudovala Střední průmyslovou školu strojní a posléze absolvovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, obor ilustrace a grafika u prof. Jiřího Mikuly.

Dílo Ivy Fialové je nesmírně temperamentní a energické. Její grafiky, ale hlavně její malby jsou velmi silné, emotivní a záhadné obrazy lidského podvědomí, snové vize s mytologickými obsahy, mnohdy s tragickou erotikou, existencionálně podbarvené.
Tématem jsou mezilidské vztahy, jejich vývoj, proměny, tragédie a oběti, pocity hledání vlastní ženské role ve společnosti.

Ve volné tvorbě se věnuje figurálním motivům. Používá linoryt, suchou jehlu, lept, či litografii., a od roku 1995 se věnuje především malbě. Ta pak v její tvorbě výrazně převažuje nad grafikou, ke které se vrací již jen příležitostně.

Od roku 1985 se zabývá ilustrací knih, zejména pro nakladatelství Albatros, Odeon, Lidové nakladatelství, Volvox Globator, také vytvořila celou řadu obalů na gramofonové desky (Jiří Jelínek – In memoriam) Z beletrie uveďme knihu Heleny Epsteinové "Děti holocaustu"-Volvox Globator.

_(Malina)

Úvodní slovo k výstavě Ivy Fialové OLEJE A PASTELY

Jakési otevírající se prostory jsou specifické především svou niterností.Velmi křehké, uvolněné a laděné do (dovolte mi to slovo) ženských tónů.
Přírodní náměty, které jsou základem těchto abstrakcí čerpají z harmonických kombinací a hluboce se dotýkají lidské přirozenosti.Jsou to vlastně prostory v přírodě a zároveň příroda v prostoru.Svým zvláštním pojetím (způsobem, chcete-li) se vymykají celkové koncepci tvorby Ivy Fialové.
Kompozice s ústředním motivem ženských aktů jsou pak přirozeným opozitem abstrakcí zároveň důkazem toho, že Iva Fialová zůstává především přesvědčivou autorkou výrazem i tématy.

Mgr Magdalena Dobruská


Iva Fialová, email: iva.fialova@volny.cz, webdesign Miger © 2014